10. června 2008 - III. NÁRODNÍ SETKÁNÍ STAROSTŮ, PRIMÁTORŮ A HEJTMANŮ ČESKÉ REPUBLIKY
10. ČERVNA 2008
III. NÁRODNÍ SETKÁNÍ STAROSTŮ, PRIMÁTORŮ A HEJTMANŮ ČR
pod záštitou pana předsedy vlády České republiky Mirka Topolánka
Praha, Hotel Olympik Artemis****
Třetí ročník Národního setkání starostů, primátorů a hejtmanů ČR se těšilo tradičně značnému zájmu, počet účastníků dosáhl počtu 300 osob. Setkání bylo zaměřeno na posílení příjmů samospráv, budování státu, rozvoj obcí, měst a krajů – aktuality a příležitosti do roku 2013, ekologii, programy EU a modernizaci veřejné správy. Časově náročný program, zajímavé odborné vstupy a z toho vyplývající četné dotazy protáhly program setkání do pozdních odpoledních hodin.
Setkání zahájil ředitel společnosti Regionservis Lukáš Tesař a předal slovo ministru vnitra ČR Ivanu Langerovi, který záměrně překvapil tématy, o nichž hovořil (3+1 příležitostí pro samosprávu). Zdůraznil především systémový přístup („hexagon VS“), nové pojetí e-governmentu (se 4 klíčovými projekty), integrovaný operačn systém („smart administration“ – přátelské služby) a z pozice ředitele správní rady CEVRO hovořil o nových možnostech v oblasti vzdělávání. Ministr Langer zdůrazňoval především příležitost, jaká se již nebude opakovat (fondy EU) a reagoval na četné dotazy, týkající se přesunu rozhodování o dotacích na obce (kdy by ústřední úřady zpracovaly jen základní pravidla) či citlivé otázce snižování stavů zaměstnanců veřejné správy. Informoval rovněž o připravované konferenci Quo Vadis, veřejná správo.
Aleš Černík, ředitel odboru dvoustranných vztahů Ministerstva zahraničních věcí ČR hovořil o ekonomické propagaci, zahrnující konkrétní kroky v zahraničním programu současné vlády. Zdůraznil výrazný potenciál regionů a nabídl varianty spolupráce jak s MZV, tak s jednotlivými ZÚ. Martin Plíšek, vrchní ředitel pro úsek legislativní a právní Ministerstva zdravotnictví ČR, představil 6 nových reformních zákonů, z nichž jeden každý vyvolává diskuse (v prvním bloku zákon o zdravotnických službách, specifických zdravotnických službách a zdravotnické záchranné službě, ve druhém bloku pak zákon o zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťovnách a o univerzitních nemocnicích. Josef Kubovský, ředitel odboru infrastruktury Ministerstva dopravy ČR představil připravované stavby, financované z OPD v období 2007-2013 (silniční síť, tranzitní železniční koridory a infrastrukturu vodních cest), zmínil i novelu zákona 361/2000, týkající se opatření ke snížení nehodovosti.
Národní setkání přišla krátce pozdravit i ministryně bez portfeje ČR Džamila Stehlíková, která zdůraznila vysokou důvěryhodnost, jaké se u občanů těší regionální politici a potřebu posílení sebevědomí samospráv.
V reprezentačním panelu Parlamentu ČR vystoupila jako první paní senátorka Jana Juřenčáková, která uvedla typické příklady nedomyšlenosti některých nových zákonů a otevřela také téma vylidňování venkova. Na její slova navázal jak poslanec Tomáš Úlehla (s odvoláním na petici vyzval vládu k očekávanému rozhodnému kroku) a poslanec Michal Doktor, který především uvedl 6 podstatných zdrojů financí (deregulace nájmů, lepší využití vlastního majetku, větší zapojení soukromého sektoru při poskytování služeb, odpovědnější investiční politiku, zrušení daně z nemovitostí a zvýšení motivace při výběru daní). Roman Línek, vicehejtman Pardubického kraje se v závěru soustředil na aktuality k financování krajů, měst a obcí, na příkladu Pardubického kraje uvedl zkušenosti čerpání ROP a nutnost spolupráce s jednotlivými ministerstvy. Senátorka Václava Domšová (1. místopředsedkyně Spolku po obnovu venkova, a předsedkyně stálé komise Senátu pro obnovu venkova) pak – bezpochyby na základě osobní zkušenosti – vybídla k pečlivému zvážení každého kroku při předkládání nových požadavků.
Národního setkání se zúčastnili i zástupci diplomatického sboru, akreditovaní v České republice. Velký zájem a četné dotazy vyvolal příspěvek velvyslance Nizozemského království p. Jana Lucase van Hoorna na téma „Finanční postavení municipalit v Holandsku“. Podle zákona z roku 1929 jsou obce financovány státem a z fondů obcí, které jsou propojeny se státním rozpočtem. Velvyslanec van Hoorn pečlivě sledoval veškeré příspěvky dopoledních bloků a na mnohé z nich přímo reagoval. Alex Pykett, tajemník Britského velvyslanectví, zvolil velmi aktuální téma změn klimatu a bezprostřední vliv stoupající teploty a hladiny vod na život měst a obcí. Výkon britských místních orgánů je posuzován podle míry vyrovnávání se s těmito problémy a Britské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s MŽP organizuje konference na toto téma.
V úvodu k hlavnímu tématu „Posílení příjmů samospráv“ vystoupil Luděk Tesař s kritikou systému přidělování peněz obcím. Hovořil i o petici Stop dotacím z ústředí, zelenou samosprávám, pod níž bylo v čase jeho projevu 956 podpisů. Po skončení Národního setkání bylo těchto podpisů 1012.
Starosta obce Vlčnov Jan Pijáček současně představil novou proesní organizaci Sdružení místních samospráv České republiky. Sdružení vzniklo v lednu 2008 v Jihlavě a je novou profesní organizací, která chce hájit zájmy samospráv a již prokazuje svou životaschopnost.
V odpoledním bloku pak pan Tesař pak pokračoval ve výčtu reálných cest k posílení financí obcí, praktických radách pro starosty a nutnosti stanovení priorit. Jan Hanuš, vedoucí EU POINT Komerční banky a.s., poskytl velmi praktické návody pro realizaci projektů dotovaných z EU a nabídl asistenci během celého procesu. Šárka Poláková z odboru strukturálních fondů Ministerstva vnitra ČR částečně navázala na vystoupení pana ministra Langra a věnovala se „přátelské veřejné službě“, jejím hlavním principům a systému čerpání. Využívání systému GINIS a sjednocení systému práce rozvedl Josef Kupčík, tajemník MÚ Blansko. Posledním přednášejícím byl Jaromír Manhart, pracovník odd. sanace odboru ekologických škod MŽP, který hovořil o novinkách v legislativě odpadového hospodářství, novele zákona o odpadech a obalech i o nápojové problematice.
Českolipský dětský sbor pod vedením sbormistra Petra Nováka tradičně zahájil dopolední i odpolední program. Generálním partnerem třetího ročníku národního setkání opět byla firma AVE CZ ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ s.r.o., jejíž patnáctileté působení v komerční sféře poskytování služeb představil obchodní ředitel Luboš Kačírek. Z hlavních partnerů setkání měli možnost představit činnosti společností a firem Vilém Tvrdík, ředitel strategického marketingu společnosti Hochtief a.s., Luděk Bártek, jednatel společnosti Bártek rozhlasy s.r.o., Markéta Štalmachová, ředitelka vysoké školy CEVRO Institut, o.p.s., Pavel Macoun, jednatel společnosti GEKON, spol. s r.o., Jiří Kotisa, zástupce společnosti BNSOFT s.r.o., GORDIC distributor, Tomáš Kubín, zástupce E.ON Česká republika, s.r.o., Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWIN, a.s. a Tomáš Kovařík, manažer pro veřejnou správu OCÉ Česká republika s.r.o.
III. Národní setkání bylo zakončeno slavnostním koncertem u příležitosti zakončení sedmé sezony společnosti REGIONSERVIS s.r.o.
REPORTÁŽE:
- ČT 24, 10. června 2008. "Starostové sepsali petici: Chtějí jiný systém financování měst a obcí", klikněte zde...
- Moderní obce č.7 červenec 2008 "Už nechtěji škemrat na státu o dotace", klikněte zde...
PARTNEŘI NÁRODNÍHO SETKÁNÍ ZDE...
Video
2008, Záštita pana předsedy vlády ČR, Mirka Topolánka
|
Hodnocení:
Každý absolvent této akce má možnost jí zhodnotit.
Celkem navštívilo osob: | 237 |
---|---|
Z toho: | |
Starostů, primátorů, hejtmanů | 186 |
Místostarostů, náměstků | 31 |
Zastupitelů, radních | 4 |
Tajemníků, ředitelů úřadů | 4 |
Vedoucích úředníků | 4 |
Úředníků | 4 |
Ostatní | 4 |
Spokojenost s akcí
Přílohy, které jsou ve formátu "Adobe pdf", si můžete prohlédnout programem Acrobat Reader. Ke stažení zde
Přílohy
- TISKOVÁ ZPRÁVA ZE SETKÁNÍ (Adobe PDF)
- TISKOVÁ ZPRÁVA - AKTUÁLNĚ (Adobe PDF)
- Podrobný program národního setkání (aktualizováno 9.6.) (Adobe PDF)
- Seznam hostů (aktualizováno 5.6.) (Adobe PDF)
- I. Příspěvek, Luděk TESAŘ, ekonom, specialista na problematiku financování obcí, měst a krajů (Adobe PDF)
- II. Příspěvek, Luděk TESAŘ, ekonom, specialista na problematiku financování obcí, měst a krajů (Adobe PDF)
- Prezentace Českého sdružení obětí dopravních nehod (Adobe PDF)
- Prezentace, Jan HANUŠ, vedoucí, EU POINT Promotion Center Komerční banky, a.s. (Adobe PDF)
- Prezentace, Jiří KOTISA, zástupce společnosti BNSOFT, s.r.o., GORDIC distributor (Adobe PDF)
- Prezentace, Josef KUPČÍK, tajemník městského úřadu města Blansko (Adobe PDF)
- Prezentace, Luboš KAČÍREK, obchodní ředitel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s. r.o. (Adobe PDF)
- Prezentace, Markéta ŠTALMACHOVÁ, ředitelka vysoké školy CEVRO Institutu, o.p.s. (Adobe PDF)
- Prezentace, Pavel MACOUN, jednatel společnosti GEKON, spol. s r.o. (Adobe PDF)
- Prezentace, Roman TVRZNÍK, generální ředitel ELEKTROWIN, a.s. (Adobe PDF)
- Prezentace, Tomáš KOVAŘÍK, manažer pro veřejnou správu, spol. Océ Česká republika, s.r.o. (Adobe PDF)
- Prezentace, Tomáš KUBÍN, vedoucí Oblastního managementu, E. ON Česká republika, s.r.o. (Adobe PDF)
- Prezentace, Vilém TVRDÍK, prokurista společnosti, HOCHTIEF CZ, a.s. (Adobe PDF)
- Projev, J.E. p. Jan Lucas VAN HOORN, velvyslanec Nizozemského království (Adobe PDF)
- Projev, Jana JUŘENČÁKOVÁ, senátorka Parlamentu ČR (Adobe PDF)
- Projev, Michal DOKTOR, poslanec Parlamentu ČR, šéf expertní skupiny ekonomika, hospodářství (Adobe PDF)
- Příspěvek, J.E. p. Jan Lucas VAN HOORN, velvyslanec Nizozemského království (Adobe PDF)
- Příspěvek, Jaromír MANHART, oddělení sanace odb. Ekol. škod Ministerstva živ. prostředí ČR (Adobe PDF)
- Příspěvek, Josef KUBOVSKÝ, ředitel Odboru Infrastruktury Ministerstva dopravy České republiky (Adobe PDF)
- Příspěvek, Petr NEZVEDA, starosta města Znojmo (Adobe PDF)
- Příspěvek, Vojtěch SEDLÁČEK, ředitel Odboru strukturálních fondů Ministerstva vnitra ČR (Adobe PDF)
- Sborník příspěvků (Adobe PDF)
Všechna práva vyhrazena © 2004 - 2011 Regionservis spol. s r.o.
® Název Regionservis a logo Regionservis jsou registrované ochranné známky.
Pro společnost Regionservis s.r.o. portál spravuje NerWare